Dahua LDV55-SAI400 55” Non-Touch Digital Totem
Totem digital Dalhua LDV55-SAI400 55” non-touch
ART5020SED
LDV55-SAI400TL
Manufacturer: Dahua
Ask for more details
COMPARE PRODUCT
Designed with an industrial-grade panel.
Plays and broadcasts programs in multiple modes.
The device offers unified platform management and can be remotely controlled via the platform.
The totem is intended for outdoor use.
Specifications:
LCD Panel
  • Screen Size: 55 inch
  • Backlight: ELED
  • LCD Technology: IPS/VA
  • Aspect Ratio: 9:16
  • Brightness: 320 cd/m² (typical)
  • Display Colors: 10-bit (8-bit + FRC), 1.07 billion colors
  • Resolution: 2160 (H) × 3840 (V)
  • Viewing Angle: 178° (horizontal) / 178° (vertical)
  • Response Time: 8 ms
  • Surface Treatment: Haze 1%
Built-in System
  • Operating System: Android 11.0
  • CPU: Quad-core A55, 1.92 GHz
  • RAM: 4 GB
  • ROM: 32 GB
Video Decoding Support
  • H.265 HEVC MP-10@L5.1 up to 2160p@60 fps
  • H.264 AVC HP@L5.1 up to 2160p@30 fps
  • VP9 Profile 2 up to 2160p@60 fps
  • H.264 MVC up to 1080p@30 fps
  • MPEG-4 ASP@L5 up to 1080p@30 fps
  • WMV/VC-1 SP/MP/AP up to 1080p@30 fps
Media Compression
  • Audio Compression: MPEG-3, WMA, WAV
  • Video Compression: MPEG-4, H.264 AVC/MVC, H.265 HEVC
  • Video Formats: mp4, avi, mov, mkv, wmv
Connectivity
  • Network Port: 1 × RJ–45 10/100/1,000 Mbps (adaptive Ethernet)
  • Wi-Fi: Optional (external Wi-Fi module)
  • Data Ports:
    • 1 × USB 2.0 (Type A)
    • 1 × USB 3.0 (Type A)
    • 1 × TF card slot, up to 128 GB
  • Video Input: 1 × HDMI 2.1 (3840 × 2160@60 Hz)
  • Audio Output: 1 × 3.5 mm jack
  • IR Receiver: Yes
Audio
  • Built-in Speakers: 2 × 5 W
Touchscreen
  • Touch Technology: Capacitive
  • Response Time: ≤8 ms
  • Touch Points: 10 points
  • Note: This is a non-touchscreen display
Power
  • Power Supply: 100–240 VAC, 50/60 Hz
  • Power Consumption: 80 W (typical), 90 W (maximum)
  • Standby Power Consumption: ≤0.5 W
Environment
  • Operating Temperature: 0 °C to +40 °C (avoid direct sunlight)
  • Storage Temperature: –20 °C to +60 °C
  • Operating Humidity: 10%–85% RH (non-condensing)
  • Storage Humidity: 10%–90% RH (non-condensing)
Material and Color
  • Casing Material: Metal
  • Frame/Back Color: Black
Product Dimensions
  • Without bracket: 1850.0 mm × 743.6 mm × 92.3 mm
    (72.8" × 29.28" × 3.63")
  • With bracket: 1900.0 mm × 750.0 mm × 460.0 mm
    (74.80" × 29.53" × 18.11")
  • Frame Size: 40.5 mm / 31.1 mm / 31.1 mm
    (1.6" / 1.2" / 1.2") (Top/Left/Right)
  • Package Dimensions: 2020 mm × 200 mm × 915 mm
    (79.5" × 7.9" × 36.0")
Weight
  • Net Weight: 66 kg (145.51 lb)
  • Gross Weight: 73 kg (160.94 lb)
Installation & Display
  • Mounting: Vertical
  • Display Mode: Portrait
Accessories Included:
Bracket, user manual, power cord, legal and regulatory information, energy label, remote control
Certifications:
  • CE EMC
  • CE LVD
  • CE ERP
Reviews
Write your review